INFORMACJA DOTYCZĄCA POZYSKANIA DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA FINANSOWANIE NOWYCH LINII Z FUNDUSZU ROZWOJU POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH
W dniu 2 marca 2023 roku Przewodniczący Zarządu Piotr Hojan oraz jego zastępca Tomasz Łubiński podpisali w imieniu Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”, umowę z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim na objęcie dofinansowaniem nowych połączeń z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych.
Umowa o wartości 4.704.023,40 PLN przewiduje wsparcie finansowe dla 74 linii autobusowych o łącznej długości 3.551,9 km, na których zostanie zrealizowanych 1.568.007,80 wozokilometrów. Linie dofinansowywane w ramach funduszu obejmują swoim zasięgiem 22 gminy, położone na terenie 8 powiatów o łącznej powierzchni łącznie 6.289,81 km2, na których zamieszkuje 1.299.867 mieszkańców.
Dzięki dotychczasowemu dofinansowaniu z FRPA udało się objąć transportem zbiorowym takie nowe miejscowości, jak Cieśle, Dakowy Suche, Dobieżyn, Dobrą, Kalwy, Otusz, Pawłówko, Szewce, Sznyfin, Wiktorowo, Wygodę, Wysoczkę i Żegowo na terenie gminy Buk, Będlewo, Jeziorki, Łódź, Piekary, Rybojedzko, Sapowice, Skrzynki i Trzebaw na terenie gminy Stęszew, Kadzyń i Trąbinek na terenie gminy Dolsk, Jabłonki Stare na terenie gminy Miedzichowo, Łąkie, Tarnową i Białą Wieś na terenie gminy Grodzisk oraz Stary Białcz, Skoraczewo i Karśnice na terenie gminy Śmigiel. W miejscowościach tych zamieszkuje łącznie około 10.000 ludzi. Od 1 września autobusy regularnej komunikacji publicznej pojawią się w miejscowościach gminy Czempiń takich, jak Roszkowo, Maruszkowo, Zadory, Piotrowo Pierwsze, Bieczyny, Sierniki, Srocko Wielkie, Piechanin, Jargoniewice, Piotrkowice, Słonin, Borowo, Gorzyce, Gorzyczki, Donatowo i Satry Gołębin. Należy podkreślić, że obsługa tych miejscowości nie byłaby możliwa bez aktywnego wsparcia ze strony samorządów, przez które linie te przebiegają.
W ramach dofinansowania zmieniono przebieg części linii tak, aby obsłużyć i zwiększyć liczbę połączeń z miejscowości bardzo odległych od stacji kolejowych. Są tu m.in. Wronczyn, Modrze i Zaparcin na terenie gminy Stęszew, Czmoniec, Trzykolne Młyny i Radzewo na terenie gminy Kórnik, czy Grodziszczko i Brzoza na terenie gminy Duszniki. Dzięki środkom z FRPA udało się reaktywować linie Metropolis z Śremu przez Czmoń i obwodnicę Kórnika do Poznania, która zapewnia szybkie i regularne połączenia pomiędzy tymi miastami.
Środki z FRPA pozwoliły także na uruchomienie linii przez obszary, gdzie władze gmin w ogóle nie są zainteresowane wsparciem transportu regionalnego. Przykładem takiej linii może być linia Krzywiń – Poznań, która dzięki wsparciu FRPA utrzymuje rentowność zbliżoną do zera (10% wkład własny zapewniają pozostałe gminy, przez które linia ta przebiega). Wraz z rozszerzeniem Związku o powiat wągrowiecki oraz gminy Brodnica, Dolsk, Kamieniec, Komorniki, Książ Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Sieraków i Trzciel, Związek przygotowuje kolejne połączenie pozwalające objąć transportem publicznym kolejne miejscowości.
Spotkanie z przedstawicielami Beskidzkiego Zwiazku Powiatowo Gminnego
W dniu 17-11-2022 ZPG WTR miał przyjemność gościć przedstawicieli Beskidzkiego Związku Powiatowo Gminnego.
Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny (BZPG) tworzy jedenaście jednostek samorządu terytorialnego tj. Gmina Bestwina, Gmina Buczkowice, Gmina Jasienica, Gmina Jaworze, Gmina Kęty,
Gmina Kozy, Gmina Porąbka, Gmina Szczyrk, Gmina Wilamowice i Gmina Wilkowice oraz Powiat Bielski.
Spotkanie miało miejsce w hotelu Park w Poznaniu gdzie nastąpiła wymiana doświadczeń oraz analiza obecnego stanu oraz planowanych kierunków rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
Wymieniono doświadczenia i informacje dotyczące miedzy innymi takich zagadnień jak możliwości oraz kierunki pozyskiwania środków finansowych na realizacje zadań, sytuacje kadrowo-sprzętowe przewoźników, metody oraz priorytety w zakresie planowania oraz określania przebiegu lini transportowych.
Wymiana informacji odbywała się poprzez ogólne prezentacje wsparte technikami audiowizualnymi jak i bezpośrednią dyskusję zainteresowanych stron.
INFORMACJA DOTYCZĄCA ROZSZERZENIA FUNKCJONOWANIA SIECI PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO NA TERENIE GMINY BUK.
Do tej pory, linie autobusowe przejeżdżające przez gminę Buk, organizowane przez Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”, obsługiwały tylko miejscowości położone wzdłuż dróg wojewódzkich 306 oraz 307. Ukończenie zintegrowanego węzła przesiadkowego w Buku oraz dynamiczny wzrost cen paliw spowodował, że przyspieszono prace nad rozszerzeniem oddziaływania transportu publicznego na pozostałe miejscowości tak, aby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do usług publicznych na obszarze szeroko rozumianej aglomeracji poznańskiej.
Od 1 września 2022 roku na terenie gminy zostały uruchomione 2 nowe linie łączące Kalwy z Bukiem i Żegowo z Dobrą. Pozwoli to na lepszą integrację większości miejscowości gminy. W ten sposób dostęp do transportu publicznego zyskają mieszkańcy Dobrej, Dobieżyna, Dakow Suchych, Sznyfina, Szewc, Wysoczki, Zgody i Żegowa.
Nowe linie obsługiwane będą niskopodłogowymi minibusami, mogącymi przewieźć jednorazowo do 20 pasażerów, do których przez szerokie drzwi można swobodnie wprowadzić wózek dziecięcy lub może wjechać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. W okresie próbnym, który ma zweryfikować poprawność przebiegu linii, lokalizacji przystanków oraz przyjętego rozkładu jazdy, linie komunikacji gminnej będą bezpłatne.
Kursowanie linii zostało zsynchronizowane z kursowaniem pociągów, odjeżdżających ze stacji Buk. Dziennie, od poniedziałku do piątku 2 autobusy realizować będą po 16 kursów, na każdej linii od 5:10 do 17:15, przejeżdżając łącznie 576 kilometrów. Stworzenie nowych linii nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia ze strony Wojewody Wielkopolskiego, który wsparł Związek Powiatowo-Gminny kwotą ponad 145.000 zł z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Stanowi to około 40% całych kosztów utrzymania linii.